Ha egy kicsit beleásod magad a horgolt kalap minta készítésébe, azonnal látja a főbb vonásokat. Fejjel lefelé „gondolkodunk”, először is kell egy kerek alap, avagy fejtető.

horgolt kalap

===

Horgolt kalap leírását itt találod!

===

Ezt a kalapot korábban vastagabb pamutfonalból készítettem el, a horgolókészletben is ezt találod hozzá, sokféle színben.

Volt, hogy textilkeményítővel ki is keményítettem, ami igazán szuper formát adott neki!

Ezúttal is egy természetes alapanyaghoz nyúltam, juta fonalat, – inkább madzagnak nevezném – választottam.

Milyen ebből készíteni a horgolt kalapot?

Nem könnyű!

Először is a merevsége, ami miatt pont szükségünk van rá, szinte gyötrő mértékű. Az ujjakat totál kikészíti, nem csak izületi értelemben, de a horzsolás határán is.

Jó időbeosztással, és alapos hidratálással ezen úrrá lehet kelni.

Ennél a modellnél 3 féle jutamadzaggal dolgoztam, narancssárga, piros és kender szívűvel.

A két színes valamivel vékonyabb típus volt, de az oldalrész során kombináltam őket a kenderrel, így a horgolt kalap felső részének tartását ez nem befolyásolta.

Horgolt kalap minta

A mintát három ponton kellett variálni, hogy az eredeti pamutfonallal készült darab ebből a jutafonalból is jó méretű legyen.

  • fejtetőn, a kerek alapot egy körrel kevesebbre vettem,
  • oldalt úgy horgoltam a színes sávokat, hogy kijöjjön a hármas ismétlés,
  • végül a peremét sokkal több körrel egészítettem ki.

Utóbbinál nem kellett módosítani, csak ugyanabban a ritmusban folytatni a peremen a szaporítást, mint a mintában leírt lépésben, az eltolást és a merevítő sorokat is beleértve.

Kipróbáltam!

A tapasztalatom vegyes, nagyon sok jó és pár kevésbé jó tulajdonságát mutatta meg ez a minta a jutaszálnak.

(Azt, hogy van egy jellegzetes illata, most nem részletezem, ezzel nincs is semmi gond.)

Szuper a tartása.

Egyátalán nem az a merev cucc lett, amire számítottam. Ahhoz valószínűleg a mai, modern raffia vagy washi fonalakat kellett volna választanom.

Természetes lett.

A perem tök jól formázható, ha akartam, az arcomba húzhattam elöl, vagy felhajthattam hátul, kétoldalt, simán úgy maradt.

Mivel a kalap oldalát magasabbra vettem a színes csíkok ismétlése miatt, ezért jobban a fejembe lehetett húzni, vagy összébb nyomva, ráncolva magasabbra emelni.

Összességében jó kis kaland volt, ahogy említettem, ez nem a leg kézkímélőbb alapanyag, de ezt leszámítva, 4-es tűvel dolgozva szuper horgolt kalap lett!