Tartottam tőle jó darabig, de persze nem kellett volna.. Ráadásul, ha igazán haladós technikát keresel – 1 perc alatt hány négyzetcentit tudsz horgolni – akkor ez a négyzet tökéletes választás. Nő, mint a gomba!
A nagyinégyzetek egy körrel indulnak, amely vagy varázskör, vagy egy pár láncszemből álló kezdősor körré varázsolva.
Az alap modell ez a típus, nekem a négylevelű lóhere ugrik be róla (amit még sajnos soha életemben nem találtam), mert 3 x 4 pálcacsoport alkotja a középpontját.
A horgolás menete:
- 6 láncszemből álló kezdősort horgolunk,
- az utolsó hurkot rajta hagyva a horgolótűn, a tűt az első szembe szúrjuk.
- Itt RÁHAJTÁS, majd ezt a szemet mindkét tűn lévő hurkon egyszerre áthúzzuk.
Ez a kúszószem, ezzel zárjuk a kört, majd később a négyzet sorait is.
A lelógó szálvéget a kör köré tekerjük, és behorgoljuk. Ezzel megkíméljük magunkat a macerás összevarró tűvel való manővertől. Erre még több példa is lesz a horgolás folyamán!
- A körbe öltve +3 szemet horgolunk, ez lesz az első pálca.
- Utána készítjük el a 11 további pálcát, 4 csoportra osztva, mind a négy közé 2-2 láncszemet horgolva. Ezek lesznek a sarkak a lóhere szirmai között.
Innentől kezdve lehet variálni azt, hogy ugyanazzal a színnel dolgozunk tovább, vagy színt váltunk. Ebben a Horgolós pihenős bemutató darabban mindkettőt megmutatom.
Először színt/fonalat váltunk
- Az utolsó hurkon áthúzzuk a szálat, és 10 cm lelógót hagyva elvágjuk
- Az új fonalszálat a horgolótűre hurkoljuk, és a +2 láncszemes sarokban indítjuk vele a második kört, ahol az előzőt zártuk.
- +3 láncszemet horgolunk, majd két egyráhajtásos pálcát készítünk mellé a sarokba.
A szirmok feletti részekre ún. áthidalóként +2 láncszemet horgolunk. Ennek köszönhetően egyfajta sakktáblaszerű lesz az elrendezés. Ahol az alsó sorban nincs 3 pálca, ott ez fut, és fordítva.
A sarkokban mindig dupla szirommal – 2 x 3 pálca, közöttük +2 szem – dolgozunk, az oldalakon pedig 3 pálcás csoportokat öltünk az alul futó áthidalókba.
Leírva bonyolultnak tűnhet, de ígérem, a VIDEÓ-t megnézve, és az első két sort elkészítve pillanatok alatt rá fog állni a kezed.
Folytatás színváltás nélkül
- Ez esetben a négyzet összekapcsolásakor nem húzzuk tovább a szálat és vágjuk el, hanem
- a záró kúszószem után +3 szemet horgolunk sormagasításnak, majd +2 szemet áthidalónak, és
- a következő résbe már készítjük is az első 3-as pálcacsoportot.
Ez a technika nagyon sok projekt alapja lehet: horgolt táska, párna, terítő, takaró, és így tovább.
Érdemes kísérletezni vele, maradék fonal felhasználására remek megoldás, ráadásul a lyukacsossága miatt nagyon nagy felületet lehet készíteni, viszonylag kis mennyiségű fonalból.